Wschodnia Polska i Ukraina

Zamość - Jedno w ważniejszych miast województwa lubelskiego. Ze względu na niezwykły układ architektoniczny i bogactwo budowli i obiektów nazwany -Perłą Renesansu”. Historię miasta współtworzyli przedstawiciele różnych religii, stąd w Zamościu zobaczyć można m.in. katolickie, protestanckie, prawosławne i żydowskie obiekty sakralne. Na szczególną uwagę zasługuje: katedra w Zamościu (koniec XVI w.), barokowe kościoły: rektoralny pw. św. Katarzyny i franciszkański Zwiastowania NMP (oba z XVII w.).

Jarosławiec - W tej wsi w powiecie zamojskim znajduje się Kościół Parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego oraz cmentarz.

Hrebenne - Na wysokim wzgórzu, wokół starych lip znajduje się tu cerkiew pw. św. Mikołaja. Budowę świątyni datuje się na XVII w. Wewnątrz znajdują się stare ikonostany a obok XVII-wieczna dzwonnica. Warto odwiedzić także stary, ludowy cmentarz.

Olesko - Ukraińskie miasteczko w którym urodził się król Polski Jan III Sobieski. Oprócz starego zamku oleskiego warto zobaczyć konsekrowany w 1597 roku kościół parafialny oraz kapucyński zespół poklasztorny.

Poczajów - Ważny ośrodek pielgrzymkowy grekokatolików i prawosławnych. Znajduje się tu Ławra Poczajowska (zwana także Ławrą Uspienską) - jeden z największych ośrodków prawosławnych na Ukrainie. Legenda wskazuje, że monastyr powstał 1240 roku, kiedy kijowscy mnisi prawosławni uciekali przed Tatarami. Pielgrzymi wypraszają łaski u słynącej z cudów Matki Boskiej Poczajowskiej.

Kamieniec - Na granicy Wołynia i Podola znajduje się miasto Krzemieniec (Krzemieniec Podolski, Krzemieniec Wołyński). Ruiny zamku, dworek Juliusza Słowackiego oraz kościoły i klasztory (dawniej katolickie, później przejęte przez prawosławnych) to atrakcje tej uroczej miejscowości.

Zbaraż - Ukraińskie miasto w obwodzie tarnopolskim znane jest przede wszystkim z kart historii. Trzykrotnie oblegane było przez wrogie wojska (o mieście pisze Henryk Sienkiewicz w Ogniem i mieczem).

Kamieniec Podolski - Jedna z największych atrakcji turystycznych na Ukrainie. W tym unikatowo położonym mieście uwagę przykuwa słynna twierdza, ulokowana na brzegu Smotrycza i stare miasto. Pielgrzymi z pewnością powinni się udać do Katedry pw. św. Piotra i Pawła.

Smotrycz - Lewy dopływ Dniestru. Niezapomnianych wrażeń dostarcza spacer po wąskim, głębokim i malowniczym jarze, który utworzony jest w dolnym brzegu rzeki. Atrakcją jest też -Smotrycki kanion”, jego wapienne brzegi sięgają nawet 50 metrów wysokości.

Żwaniec - Wieś umiejscowiona na Podolu. W 1653 roku obozował tu Jan II Kazimierz. Warto zobaczyć kościół ormiański z XVIII w.

Chocim - Ukraińskie miasto znane przede wszystkim z dwóch zwycięskich bitew Wojsk Rzeczpospolitej z Turkami. Będąc w Chocimiu należy zwiedzić okazałą twierdzę.

Dniestr - Rzeka o długości 1352 km., która płynie przez Ukrainę i Mołdawię. Jej źródła leżą w Karpatach Wschodnich. Przepływa przez wiele ważnych punktów na mapie turystycznej tego regionu, m.in. obok Twierdzy Chocimskiej, tworząc razem niezapomniany widok.

Okopy Świętej Trójcy - Dziś znane jako Okopy. Z rozkazu Jana III Sobieskiego zbudowano tu twierdzę. Męczeńską śmiercią zginął tu torturowany ksiądz oblat Ludwik Włodarczyk.

Trembowla - Na Wyżynie Podolskiej w południowo - wschodniej Ukrainie znajduje się miasto Trembowla. Jest to jeden z najstarszych grodów na Podolu. Burzliwa historia naznaczona jest licznymi najazdami Tatarów, Kozaków i Turków. Do niekwestionowanych zabytków należą pozostałości kościoła i klasztoru Karmelitów i klasztoru Bazylianów.

Lwów - Największe miasto zachodniej Ukrainy. Mieści się tu dużo zabytkowych i niezwykle istotnych ośrodków kultu. Do najważniejszych należy Bazylika Archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Znajdował się tu obraz Matki Boskiej Łaskawej, przechowywany obecnie w skarbcu katedry wawelskiej. Dookoła katedry znajduje się cały szereg kaplic. Oprócz katedry warto zobaczyć Sobór Świętego Jura, Katedrę Ormiańską, klasztory Dominikanów i Bernardynów.

Żółkiew - W tym ukraińskim mieście warto odwiedzić kościół farny pw. św. Wawrzyńca i Stanisława. Znajdują się w nim grobowce Jakuba i Konstantego Sobieskich.

Opracowanie: MM

Ta strona wykorzystuje pliki cookies - korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Możesz zarządzać plikami cookies, zmieniając ustawienia w swojej przeglądarce internetowej.