Szlakiem Św. Pawła

Święty Paweł - -Apostoł Narodów” to jeden z najważniejszych świętych Kościoła Katolickiego. Po cudownym nawróceniu oddał się gorliwej działalności misjonarskiej. Odbył trzy podróże misyjne, przypisuje mu się autorstwo 13 listów wchodzących w skład Nowego Testamentu. Jego życie opisane jest w Dziejach Apostolskich. Zmarł śmiercią męczeńską (poprzez ścięcie) w 66/67 roku.

Saloniki (Thesaloniki) -  Historia miasta zaczyna się ok 315 roku p.n.e. Znajdowała się tu jedna z pierwszych gmin chrześcijańskich. Św. Paweł skierował do niej dwa listy apostolskie. Na mapie pielgrzyma, odwiedzającego Saloniki powinien znaleźć się kościół św. Demetriusza - patrona miasta. Znajduje się w nim muzeum i podziemne katakumby. Warto także odwiedzić Białą Wieżę, Łuk i Mauzoleum Galeriusza i bizantyjskie świątynie.

Amfipolis - Kolonia ateńska z V wieku p.n.e. Położone nad rzeką Strymon było ważnym punktem strategicznym w czasach starożytnych, zwłaszcza podczas wojny peloponeskiej. Od 168 roku pod panowaniem Rzymu. Podróżował tędy św. Paweł podczas swojej podróży do Tesalonik. Atrakcją turystyczną miasta jest wielki lew, który pochodzi z nagrobku jednego z dowódców armii Aleksandra Wielkiego.

Filippi - Szczególnie ważne miasto na szlaku św. Pawła, gdyż to właśnie od tego miejsca rozpoczął on swoją misyjną działalność. To właśnie do mieszkańców Filippi adresowany jest nowotestamentowy list do Filipian. W mieście obejrzeć można ruiny biblioteki, agory, teatru, murów miejskich czy bazylik z pierwszych wieków naszego wieku.

Kawala - Starożytne miasto położone w północnej części Grecji. Kolejny punkt na drodze misyjnej św. Pawła z Tarsu. Miejscowość ta słynie z weneckiego zamku na wzgórzu Panagia i akweduktu, zbudowanego na polecenie sułtana osmańskiego Sulejmana I Wspaniałego. Oprócz wartości historycznych Kawala słynie również z niezwykle atrakcyjnego lazurowego wybrzeża Morza Egejskiego i czystych plaż.

Weria (biblijna Barea) - Greckie miasto leżące u podnóża góry Wermion. Odegrało ważną rolę w biblijnej historii Pawła z Tarsu. Apostoł Paweł wraz z Sylasem znaleźli się tu, gdy w Tesalonikach rozpoczęły się rozruchy i misjonarze musieli opuścić miasto. Stąd apostoł udał się w dalszą podróż do Aten.

Meteory - Wielka atrakcja środkowej Grecji. Na trudno dostępnych skałach umieszczony jest zespół prawosławnych klasztorów. Pierwszy z nich został założony przez św. Atanazego w 1336 roku. W części z nich (4 męskich i 2 żeńskich) wciąż toczy się monastyczne życie. Można je zwiedzać, natomiast wymagane jest odpowiedni strój w celu poszanowania religijnego charakteru miejsca.

Delfy - Prastare miasto znane przede wszystkim z wyroczni. Powoływane Pytie wprowadzane w szczególny narkotyczny stan przepowiadały przyszłość tym, którzy do nich się udawali i przynosili dary. W okresie największej popularności wyrocznia cieszyła się sławą nawet w Egipcie czy Azji Mniejszej. Po upadku kultu w mieście bogactwo były stopniowo rozkradane. Dziś można zwiedzać ruiny świątyni Appolina i Skarbiec ateński, który wybudowano na pamiątkę zwycięstwa pod Maratonem.

Ossios Loukas - Jeden z najwspanialszych zabytków średniowiecznej Grecji - klasztor św. Łukasza. Świątynia zbudowana została w XI wieku na planie krzyża. Chociaż na zewnątrz klasztor wygląda dosyć skromnie, po wejściu do środka możemy obcować z architektonicznym bogactwem i mistyczną atmosferą tego miejsca.

Ateny - Największe miasto Grecji jest jednocześnie stolicą państwa. Niezwykle wa��ne miasto starożytności w dziedzinie polityki, religii, sztuki, nauki i filozofii. Do najważniejszych zabytków miasta należą: akropol ateński, starożytna agora, forum rzymskie i biblioteka Hadriana, cmentarz Keramejkos, kościoły bizantyjskie. W okresie działalności św. Pawła miasto stanowiło centrum kulturalne i intelektualne grecko-rzymskiego świata. Apostoł - wychowanej uniwersytetu w Tarsie - podczas odwiedzin Aten z pewnością nie czuł się obco.

Peloponez - Wysunięta na południe część Półwyspu Bałkańskiego. Tutaj znajdują się historyczne krainy m.in.: Arkadia, Achaja, Mesenia, Lakonia, Elida, Argolida. Na półwyspie Peloponez funkcjonowały bądź funkcjonują ważne dla Grecji miasta: Olimpia, Sparta, Korynt czy Mykeny. 

Epidauros - Miejsce, gdzie znajduje się najlepiej zachowany teatr grecki. Wybudowany w 330 roku p.n.e. Projektantem teatru jest Poliklet Młodszy. Do ciekawostek należy fakt niezwykłej akustyki. Najmniejszy szept w centrum sceny słyszalny jest w każdym miejscu widowni.  W Epidauros istniało słynne sanktuarium Asklepiosa.

Nauplion - W 1829 roku miasto służyło za pierwszą stolicę nowożytnego państwa greckiego. W czasach starożytnych służyło jako warowny port bizantyjski. Znajdowała się tu także siedziba biskupstwa. Oprócz wielu zabytków atrakcją miasta jest jego malownicze położenie na skalistym, wżynającym się w morze cyplu.

Mykeny - Stąd pochodzili najsłynniejsi bohaterowie Homera - wojowniczy Achajowie. Znajduje się tu Brama Lwów, która prowadzi do pałacu królewskiego. Atrakcją turystyczną są grobowce rodzin władców i ich rodzin.

Korynt - To miasto portowe znajdujące się w środkowej Grecji. Kolejne miejsce, które odwiedził św. Paweł w swoich podróżach apostolskich. W mieście trzeba odwiedzić ruiny doryckiej świątyni Apollina (ok. 540 p.n.e.) oraz resztki ważnych dla życia starożytnego miasta budowli. 
 
Bari - Stara, rzymska osada była ważnym ośrodkiem handlowym i strategicznym. Znajduje się tu wiele atrakcji na podróżniczej mapie pielgrzyma: romańsko-gotycka katedra S. Sabino (XI-XIII w.) - w jej wnętrzu XIII-wieczne freski, kościoły, klasztory, także zamki i pałace.

Sycylia - To największa wyspa na morzu śródziemnym. Charakteryzuje ją niepowtarzalny górzysty krajobraz. Monumentalnie góruje nad okolicą wulkan Etna - najwyższe wzniesienie na wyspie. W Syrakuzach znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej a w Palermo katedra i kaplica Palatyńska - legendarna kaplica króla Rogera II.

Katania - Miasto i port leżący u podnóża Etny na Sycylii. Do największych zabytków tej miejscowości z pewnością należą: katedra (XI-XII w.) z barokową fasadą, zamek Ursino (XII-XV w.), kościoły i pałace z XVIII w. 

Etna - Aktywny wulkan na Sycylii, najwyższy stożek wulkaniczny w Europie. W wulkanie wciąż dochodzi do erupcji.

Syrakuzy - Miasto na Sycylii, któremu patronuje św. Łucja. Dzieje Apostolskie podają, że w mieście zatrzymał się statek, który przewoził św. Pawła na proces.  Pielgrzymi powinni odwiedzić średniowiecze kościoły: św. Mikołaja i św. Tomasza.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies - korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Możesz zarządzać plikami cookies, zmieniając ustawienia w swojej przeglądarce internetowej.